Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był dobry rok dla Bydgoszczy

Redakcja
Nie tylko pierwsze miejsce w rankingu Banku Światowego dowiodło w 2015 roku, że w Bydgoszczy warto inwestować. Miasto rozkwitło gospodarczo w wielu obszarach. Czas na podsumowanie.

Wspomniane zwycięstwo w niezależnym rankingu Banku Światowego „Doing Business in Poland 2015” to ukoronowanie idei miasta opierającej się na traktowaniu inwestorów po partnersku i wspieranie ich na każdym etapie inwestycji - od załatwiania niezbędnym dokumentów, na pomocy w szkoleniu kadr kończąc.

- Szczególną satysfakcję sprawia to, że pozycja Bydgoszczy wynika z bardzo sprawnej obsługi inwestorów przy wydawaniu pozwoleń na budowę - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Na to jako Urząd Miasta mamy bezpośredni wpływ. Staramy się też tworzyć bardzo dobry klimat dla inwestorów zewnętrznych. Nie tylko wskazujemy optymalne lokalizacje, ale uwzględniamy oczekiwania inwestorów, planując rozwój infrastruktury. Docenienie naszych działań przez tak wiarygodną instytucję jak Bank Światowy to jedno. Drugie, że opinię tę potwierdzają sami przedsiębiorcy, oddając głosy na nasze miasto w rankingach określających najbardziej sprzyjające biznesowi samorządy - dodaje.

Eksperci BŚ najwyżej w Bydgoszczy ocenili wspomniany przez prezydenta proces ubiegania się o pozwolenie na budowę. Miasto jest pod tym względem najszybsze w kraju!

Więcej inwestycji - mniejsze bezrobocie

Oczywiście tytuły to nie wszystko. Przyjrzyjmy się więc konkretom. O dobrym klimacie dla biznesu świadczą nowe inwestycje, które niosą ze sobą nowe miejsca pracy, a te z kolei sprawiają, że stopa bezrobocia w mieście spada. Każdy, kto odwiedzał w 2015 roku Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny mógł poczuć się jak na wielkim placu budowy. Działo się. Intensywne prace trwały, m.in., w obrębie ukończonej już elektrociepłowni, wartej pół miliarda złotych. Otwarto również centra logistyczne firm Lidl oraz Doka. Łopatę wbito pod budowę hal dla firm SP X Flow Technology i Baumat (inwestycja firmy Baumat została ukończona w błyskawicznym tempie i oficjalnie otwarta 15 stycznia br.). Pod koniec grudnia natomiast zorganizowano już pierwsze spotkanie w nowo wybudowanym biurowcu IDEA Przestrzeń Biznesu, pełniącym też funkcję inkubatora przedsiębiorczości. W samym tylko Parku w 2015 r. powstało blisko pół tysiąca miejsc pracy, a inwestorzy zapowiadają kolejne nabory. Poza rozwojem przemysłu, na ten wynik duży wpływ ma dynamiczny rozwój branży BPO w mieście.


JOS MARINUS, PREZES EURO PEJSKIEGO STOWARZYSZENIA LOGISTYCZNEGO, NA KONFERENCJI W BYDGOSZCZY

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego szacuje, że w firmach tej branży, z którymi współpracuje, utworzono ponad 400 etatów, a kolejne 600 to etaty związane z produkcją. Rok 2015 skumulował też zakończenia inwestycji handlowych, takich jak IKEA, Zielone Arkady czy rozbudowa Galerii Pomorskiej, które łącznie stworzyły miejsca pracy dla ok. 2500 osób.

Efekty? - Możemy pochwalić się największą - obok Szczecina - dynamiką spadku bezrobocia w porównaniu z wszystkimi dużymi miastami. Inaczej mówiąc, nigdzie nie ubywa tak szybko bezrobotnych jak w Bydgoszczy i stolicy Zachodniopomorskiego. Dla porównania, na koniec grudnia 2014 r. stopa bezrobocia w Bydgoszczy wyniosła 7,4 proc. Szacunkowe dane na koniec grudnia 2015 r. wskazują, że bezrobocie w Bydgoszczy jest na poziomie 5,4 proc. - podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Te dane to efekt inwestycji realizowanych na terenie miasta, ale także zmian w ofercie edukacyjnej. W Bydgoszczy kładziemy mocny nacisk na szkolnictwo zawodowe i jak widać, przynosi to wymierne efekty w postaci znaczącego spadku liczby absolwentów szkół zawodowych, którzy rejestrują się w pośredniaku. Wśród wszystkich zarejestrowanych w naszym PUP bezrobotnych absolwentów zaledwie 12 proc. to osoby po szkołach zawodowych. O pracę nie muszą martwić się specjaliści w zawodach mechanicznych i osoby posiadające uprawnienia do obsługi wszelkich sprzętów i urządzeń. Dla nich oferty pracy przede wszystkim mają firmy inwestujące na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego - dodaje.

Co ważne, tendencja spadku bezrobocia obejmuje nie tylko stolicę województwa, ale również cały powiat bydgoski i nie tylko. Bydgoszcz stała się miejscem pracy także dla mieszkańców innych powiatów, którzy przyjeżdżają tu każdego dnia. To jeden z przejawów metropolitalnego charakteru miasta. Wiele wskazuje na to, że dobra passa będzie trwała. Co to zwiastuje?

Po pierwsze, wiarygodność finansowa samorządu. To jeden z głównych czynników branych pod uwagę przez inwestorów decydujących o lokalizacji swoich przedsięwzięć. Fitch Rating - międzynarodowa agencja badająca sytuację finansową miast, dokonała analizy danych finansowych Bydgoszczy z 2015 roku. W efekcie perspektywę ratingów grodu nad Brdą ze stabilnej zmieniono na pozytywną.

Po drugie, bardzo wysoko oceniana jakość obsługi inwestorów w Bydgoszczy. Jednym z dowodów na to jest ogłoszone w grudniu 2015 r. zwycięstwo w 6. konkursie prestiżowego magazynu „Eurobuild Central & Eastern Europe”, w kategorii „Miasto przyjazne inwestorom”. Satysfakcja jest tym większa, że Bydgoszczy udało się pokonać miasta takie jak: Warszawa, Poznań, czy Gdańsk.

Po trzecie, poszerza się oferta bydgoskiego portu lotniczego, który już sam w sobie jest plusem dla rozwoju biznesowego miasta. Obecnie z Bydgoszczy do Frankfurtu - jednego z największych portów przesiadkowych w Europie - można latać cztery razy w tygodniu. W tym roku liczba połączeń zwiększy się do pięciu. Samolotami Lufthansy do Frankfurtu polecimy w poniedziałki, wtorki, środy, piątki i niedziele.


SZKOLENIE ORGANIZOWANE PRZEZ BARR

Inwestorzy w dobrych rękach

Swój niepodważalny wkład we wszystkie z wymienionych wyżej sukcesów ma Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, która zajmuje się poszukiwaniem oraz kompleksową obsługą inwestorów. W 2015 roku Agencja prezentowała potencjał biznesowy miasta aż na trzydziestu imprezach gospodarczych, między innymi: podczas trzecich targów IT Future Expo we Wrocławiu, Expo Real 2015 w Monachium i MIPI M w Cannes - największych targów inwestycyjnych w Europie, czy targów Japan Business Expo w Warszawie.

W ramach promocji gospodarczej miasta Agencja organizowała ponadto cykle spotkań B2B i spotkań kooperacyjnych oraz aktywnie poszukiwała i nawiązywała kontakty z potencjalnymi inwestorami, przygotowując dla nich dedykowane, indywidualne oferty.

Eventy odbywające się w ramach kampanii promocyjnych: Bydgoszcz nr 1 dla biznesu, Bydgoszcz otwarta na outsourcing, Bydgoszcz nowe centrum logistyczno-produkcyjne Polski, gromadziły przedstawicieli najważniejszych firm deweloperskich, magazynowych i produkcyjnych oraz ekspertów z dziedziny ekonomii, np. z Centrum im. Adama Smitha, Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego, a także doradców z firm consultingowych i zrzeszeń przedsiębiorców, jak: BCC, Hochtief, Cushman & Wakefield, PwC, CBRE, JLL , ABSL czy ASPI RE.

Działania Agencji koncentrowały się nie tylko na poszukiwaniu nowych inwestorów, ale też na opiece poinwestycyjnej świadczonej firmom już funkcjonującym w Bydgoszczy. Powyższe działania przełożyły się na wymierne efekty: pozyskano 6 projektów inwestycyjnych, których realizacja, zgodnie z deklaracjami inwestorów, może zaowocować kolejnymi 600 miejscami pracy. Są wśród nich takie znane marki, jak Panattoni Europe, Waimea Holding, czy P3 Logistic Parks.

Agencja wspiera nie tylko tych największych, ale również sektor MŚP. W mijającym roku, ponad 2000 osób skorzystało z ponad 60 niekomercyjnych szkoleń dla przedsiębiorców,a ci którzy dopiero rozważają rozpoczęcie działalności gospodarczej, mogli wziąć udział w organizowanych każdego miesiąca konsultacjach z przedstawicielami PUP, ZUS, Referatu Działalności Gospodarczej, AIP, PTE czy Fundacji Przedsiębiorczości.

BARR szerzy również ideę przedsiębiorczości w regionie. W roku 2015 spółka koordynowała Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. To seria spotkań przeznaczonych dla do młodych osób, marzących o własnym biznesie. W Kujawsko-Pomorskiem, dzięki współpracy z licznymi partnerami, w ramach ŚTP odbyło się ponad 90 wydarzeń, w których uczestniczyło blisko 3500 osób.

Więcej o działaniach BARR można dowiedzieć się odwiedzając nową stronę internetową www.barr.pl. To jeszcze jeden z akcentów pokazujących dbałość o wizerunek miasta i inwestorów - zarówno tych przyszłych, jak i obecnych.


EDYTA WIWATOWSKA - PREZES BARR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera