Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FELIETON: WIĘCEJ CZŁOWIEKA W GOSPODARCE

Leszek Dziawgo*
W wielu krajach coraz poważniej myśli się o rzeczywistej i ważnej roli człowieka w gospodarce. Pamiętajmy bowiem, iż gospodarka powinna służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

Ostatnio pisałem o Welconomy Forum 2016, a teraz o kolejnym ważnym spotkaniu w naszym regionie. Tym razem nie byłem gościem, ale organizatorem.

Otóż w kwietniu odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja „Finanse i rachunkowość na rzecz zrównoważonego rozwoju, Toruń UMK 2016”. Krótko pisząc: dużo uczestników, międzynarodowo, promocja naszego regionu, ale przede wszystkim bardzo ważny temat.

WARTO DO NAS ZAGLĄDAĆ

No to po kolei.

Uczestników zjechało wielu. Co ważne, w ramach konferencji odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Nauk o Finansach PAN. Ponadto wśród uczestników znaleźli się naukowcy z Polski, Niemiec, USA, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Łotwy, Turcji. Obecny był również przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Konferencja taka jak ta to również konkretna promocja regionu. Przyjazd tak wielu osób z Polski i zagranicy potwierdza, że odnajdujemy się w głównym nurcie naukowych badań w dziedzinie ekonomii i warto do nas zaglądać.

Należy przy tym wyróżnić partnerów i współorganizatorów konferencji: Narodowy Bank Polski, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Urząd Marszałkowski, prezydenta miasta Torunia, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taki właśnie skład centralno-regionalny pokazuje, że mamy w kraju i regionie ogromny potencjał i umiemy
go wykorzystywać.

PO LUDZKU

A teraz o temacie konferencji.

„Zrównoważony rozwój” lub „Społeczna odpowiedzialność biznesu” to takie koncepcje
we współczesnej ekonomii, w których racjonalność gospodarowania uwzględnia także m.in.: rolę człowieka, naturę, jakość życia (nareszcie). Jeżeli tak, to chyba warto popierać takie koncepcje i stąd właśnie taki temat konferencji. W wielu krajach coraz poważniej myśli się o rzeczywistej i ważnej roli człowieka we współczesnej gospodarce. Pamiętajmy bowiem, iż gospodarka powinna służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. A jak jest?

W znanej nam historii homo sapiens osiągnęliśmy najwyższy poziom rozwoju. Tyle kapitału, wiedzy, doświadczenia i jaka technologia. Jeżeli jest tak dobrze, to czemu
jest aż tak źle? Czemu tyle nędzy, stresu, chaosu, poczucia zagrożenia oraz braku stabilności i perspektyw?

Istnieją poważne wątpliwości, dotyczące traktowania człowieka we współczesnej gospodarce. Wątpliwości związane są z motywami, zakresem i efektami działań podejmowanych w biznesie na rzecz „zrównoważonego rozwoju”. Tym bardziej należy rozmawiać i działać. Pamiętajmy przy tym także o przedsiębiorcach, którzy podejmują ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej w trudnych okolicznościach biznesowo-
-administracyjnych. Szanujmy się wzajemnie.

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych efektów poszanowania praw człowieka w gospodarce, to pamiętajmy, że samo tylko hasło „zrównoważony rozwój” lub „społeczna odpowiedzialność biznesu” zwracają uwagę, że w biznesie nie wszystko jest akceptowane, nawet jeżeli jest dozwolone prawem.

Kończąc, pozwolę sobie zauważyć, iż efektywna i ludzka gospodarka to przecież nasza wspólna sprawa.

*prof. LESZEK DZIAWGO

JEST SZEFEM KATEDRY ZARZĄDZANIA FINANSAMI NA WYDZIALE NAUK EKONOMICZNYCH UMK, A TAKŻE CZŁONKIEM PREZYDIUM KOMITETU NAUK O FINANSACH PAN.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera