Nieznajomość prawa szkodzi - w życiu i w biznesie

Artykuł sponsorowany
Profesjonalna obsługa prawna wpływa na wizerunek firmy, jej prestiż i bezpieczeństwo - mówi Robert Mirek, prezes zarządu Centrum Prawa w Toruniu, w rozmowie z Janem Oleksym

Przedsiębiorcy mają często dylemat – powierzyć swoje sprawy prawne opiece zewnętrznych firm czy zdecydować się na tworzenie własnego działu prawnego?
Mniejsze firmy praktycznie zawsze korzystają z tej pierwszej możliwości ze względu na brak własnych działów prawnych, ale również przedsiębiorstwa średniej i dużej wielkości niejednokrotnie dostrzegają zalety outsourcingu usług prawnych. Nawet jeżeli firma posiada już dział prawny, warto korzystać z pomocy zewnętrznych firm prawniczych, które często są efektywniejsze kosztowo niż wewnętrzne działy prawne, a poza tym na wielu kwestiach znają się lepiej, bo są w nich wyspecjalizowane. Doświadczenie wewnętrznych prawników korporacyjnych najczęściej ograniczone jest wyłącznie do dziedzin prawa związanych z działalnością danej korporacji, co przy bardziej złożonych sprawach okazuje się niewystarczające. Przy specjalistycznych i skomplikowanych kwestiach niezbędne jest korzystanie z doświadczenia wielu różnych prawników, mających szersze i świeże spojrzenie na dany problem jako osoby spoza firmy. Również w drobnych sprawach często niezbędna jest pomoc z zewnątrz.

Bo wieloaspektowe podejście do problemu klienta gwarantuje optymalne rozwiązanie?
Zgadza się. Takiej obsługi nie jest w stanie zapewnić jednoosobowa czy kilkuosobowa kancelaria, a takie przeważają na naszym kujawsko-pomorskim rynku usług prawniczych. Ograniczenie się do rozpatrywania danego zagadnienia tylko z jednej perspektywy może w rezultacie narazić klienta lub jego firmę na negatywne konsekwencje, których skutki mogą być nieodwracalne.
Jedynym rozwiązaniem jest wieloaspektowe podejście do problemu oraz niezwłoczna konsultacja ze specjalistą lub specjalistami z różnych dziedzin prawa.

Centrum Prawa jest w stanie taką pomoc zaoferować?
Tak. Dzięki temu, że zatrudniamy kilkunastu wyspecjalizowanych prawników, jesteśmy w stanie zagwarantować naszym klientom specjalistyczną opiekę prawną w różnych dziedzinach na najwyższym poziomie. Łączymy to z doradztwem podatkowym i w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, aby nasza oferta była kompleksowa.

Myślę, że nie wszyscy mają tego świadomość...
Naszym celem jest również budowanie i poszerzanie świadomości prawnej przedsiębiorców. Z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez „Dziennik Gazetę Prawną” i Wolters Kluwer Polska wynika, iż zaledwie 40 proc. przedsiębiorców korzysta z zewnętrznych kancelarii prawnych. Część przedsiębiorców dostrzega potrzebę tworzenia wewnętrznych działów prawnych. Jednakże ponad 41 proc. przedsiębiorców w Polsce w ogóle nie korzysta ze stałej pomocy prawnej, a o taką pomoc zwraca się do prawników dopiero wówczas, gdy ich firma znajdzie się w poważnych kłopotach.

Tymczasem powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Oczywiście. Dlatego zależy nam na tym, aby chronić naszych klientów przed potencjalnymi zagrożeniami, lub jeśli nie da się ich uniknąć, to przynajmniej zminimalizować możliwe ryzyko, a nie tylko pomagać w rozwiązywaniu problemów.

Rozwiązywaniu problemów i spornych spraw służą także negocjacje i mediacje. Czy również o taką pomoc można się zwrócić do specjalistów z Centrum Prawa?
Przede wszystkim dbamy o rzeczywisty interes klienta poprzez promowanie mediacji i ugodowego rozwiązywania sporów. Ugodowo, znaczy szybko i tanio, bowiem postępowania sądowe i egzekucyjne w Polsce trwają zdecydowanie za długo. Według raportu Doing Business 2015 rozstrzygnięcie sprawy sądowej trwa przeciętnie 480 dni, a egzekucja kolejne 145 dni. Jednocześnie średni czas mediacji jest jedenastokrotnie krótszy! Dlatego proponujemy naszym klientom efektywniejsze rozwiązania. Osiągamy dużą skuteczność w zakresie windykacji i egzekucji należności już na etapie przedsądowym. Przyczynia się to do znacznej oszczędności kosztów oraz czasu straconego przez naszych klientów...

...a także stresu i straconych nerwów na sali sądowej.
Nie tylko stresu. Po batalii sądowej nie ma mowy o dalszej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami. Natomiast mediacja czy udane negocjacje często umożliwiają utrzymanie poprawnych relacji, a co za tym idzie owocnej współpracy z wieloletnim kontrahentem. Oczywiście nie oznacza to, że unikamy procesów sądowych i oddawania spraw do egzekucji komorniczej. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że obecnie przepisy postępowania cywilnego i postępowania karnego zmieniają się tak szybko, że bez profesjonalnej pomocy prawnej, przedsiębiorca często nie będzie w stanie samodzielnie wygrać sprawy. Jako przykład mogę podać przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (art. 207 i 217 k.p.c.) obowiązujące od maja 2012 roku, które wymagają od stron procesu przedstawienia już w pierwszym piśmie procesowym wszystkich twierdzeń, zarzutów i dowodów pod rygorem pominięcia ich przez sąd. Brak odpowiedniej znajomości procedury może skutkować tym, że sprawa, która powinna zostać wygrana, zakończy się dla przedsiębiorcy negatywnie.

Nieznajomość prawa szkodzi - w życiu i w biznesie

Z badań wynika, że gdyby przedsiębiorca w Polsce chciał być zorientowany we wszystkich nowych przepisach, to musiałby dziennie poświęcać ponad 3,5 godziny na ich lekturę.
Kogo na to stać? Z całą pewnością nie przedsiębiorców, którzy powinni przecież skupiać się na własnym biznesie, a nie tkwić w papierach. Tylko w zeszłym roku, o ile dobrze pamiętam, wydano około 24 tys. stron różnych ustaw. Prawnicy nie są w stanie orientować się we wszystkich zmianach prawa, dlatego przyszłością prawa jest specjalizacja w konkretnych dziedzinach. W tym przejawia się m.in. przewaga zewnętrznych spółek czy korporacji prawniczych nad prawnikami działającymi wewnątrz przedsiębiorstwa.

Jakimi sprawami zajmują się prawnicy z Waszego Centrum?
Nasi prawnicy mają bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w postępowaniach cywilnych, w tym w sprawach odszkodowawczych, a także w sporządzaniu skarg konstytucyjnych, skarg kasacyjnych oraz skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń. Osiągają także sukcesy przed Sądem Najwyższym. Nasi prawnicy posiadają doświadczenie w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych, a także podatkowych przed urzędami skarbowymi oraz urzędami kontroli skarbowej. W kwestiach podatkowych zapewniamy także fachowe doradztwo współpracującego z nami doradcy podatkowego.

W zasadzie, dysponując kilkunastoma specjalistami z różnych dziedzin prawa, nie ma dla Was spraw, którymi nie moglibyście się zająć...
Można tak powiedzieć. Obsługujemy niemalże 1600 podmiotów z całego kraju. Dzięki temu zajmujemy się różnorodnymi sprawami, co pozwoliło na wypracowanie wyspecjalizowanych działów. Specjalizacje Naszego Zespołu to przede wszystkim prawo cywilne, w tym sporządzanie i opiniowanie umów cywilnoprawnych, prawo zamówień publicznych, prawo podatkowe, prawo handlowe, prawo budowlane, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo transportowe, prawo własności intelektualnej oraz prawo energetyczne. Zajmujemy się również rejestrowaniem, przekształceniami, podziałami i łączeniem spółek handlowych. Naszymi klientami są firmy z takich branż, jak budowlana i usługi powiązane, transportowa, handlowo-usługowa. Obsługujemy też biura rachunkowe i organizacje rządowe. Szczególną uwagę koncentrujemy na obsłudze prawnej ogólnopolskich inwestycji budowlanych, w tym realizowanych w ramach kontraktów opartych na FIDIC. Naszym największym atutem są zadowoleni klienci w całej Polsce.

Z czego, Pana zdaniem, może jeszcze wynikać ich zadowolenie? Z dobrego kontaktu?
Myślę, że także ze stylu, w jakim świadczymy obsługę prawną, bowiem naszą dewizą jest elastyczne podejście do każdego klienta. Po przeprowadzeniu audytu prawnego, proponujemy klientom zróżnicowane oferty współpracy, dostosowane do ich potrzeb. W ramach świadczonej obsługi prawnej, poza bezpośrednim kontaktem w naszej siedzibie, bądź w siedzibie klienta, zapewniamy także stały kontakt e-mailowy oraz telefoniczny z wykorzystaniem wideorozmowy z radcami prawnymi i prawnikami wyspecjalizowanymi w danych dziedzinach, co gwarantuje stałą opiekę prawną na najwyższym poziomie. Przystępność kontaktu – w tym języka, którym się posługujemy, jest dla nas ważna na równi z merytoryką podejmowanej sprawy.

Wspominał Pan o stosunkowo niskiej świadomości prawnej naszego społeczeństwa. Co można zrobić w tej kwestii?
To bardzo istotny temat. My sami w tym celu prowadzimy szkolenia dotyczące różnych dziedzin prawa, w szczególności prawa gospodarczego, cywilnego, w tym praw konsumentów, a także prawa budowlanego i prawa pracy. W najbliższej przyszłości planujemy organizację szkoleń dotyczących ustawy o odnawialnych źródłach energii. W tych kwestiach współpracujemy z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego i Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości w Bydgoszczy i Toruniu. Wiele takich szkoleń oferujemy za darmo – przede wszystkim dla start-upów.

Jak można pomóc osobom, które mają problem prawny, a oprócz braku świadomości prawnej mają również braki... w portfelu?
Z myślą o nich prowadzimy też działalność pro publico bono, stosując bardzo prostą zasadę: każdy z naszych prawników jeden dzień w miesiącu pracuje za darmo na rzecz osób pokrzywdzonych przez los. To oznacza, że 5 proc. naszego czasu pracy poświęcamy na działalność non-profit dla klientów, których świadomość prawna jest najczęściej zdecydowanie mniejsza od przeciętnej i którzy nie mogą pozwolić sobie na opłacenie profesjonalnego prawnika, a nie mają okazji skorzystania z rządowego programu świadczenia darmowej pomocy prawnej. Takich porad udzielamy również terenowo w czterech miastach naszego województwa. Przy tym projekcie współpracujemy z organizacjami charytatywnymi, lokalną fundacją i bydgoskim oraz toruńskim Caritasem. Mamy na tym polu duże sukcesy, pomogliśmy wielu osobom w rozwiązaniu ich problemów. Zakres tematyczny spraw jest niezwykle szeroki, powiem tylko tyle, że niektóre z tych historii chwytają za serce, bo bardzo często są jawną niesprawiedliwością. Móc w taki sposób, czasami wręcz diametralnie, odmienić życie potrzebującego, to prawdziwa przyjemność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!