Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SITS: "mała Szwecja" rośnie w siłę

Tomasz Skory
Marek Dobrzeniecki, prezes Sits
Marek Dobrzeniecki, prezes Sits materiały prasowe SITS
Większość Polaków, zapytanych o najpopularniejszy sklep meblowy, bez wahania wskazałoby Ikeę. Mało kto jednak wie, że wiele mebli ze szwedzkiego sklepu powstaje w naszym regionie. I będzie ich powstawać jeszcze więcej.

W 1993 roku Erik i Majje Näsström ze Szwecji założyli w Brodnicy niewielki zakład produkujący meble tapicerowane. Początkowo fabryka zatrudniała tylko 35 osób, a do transportu kanap wyprodukowanych w ciągu dnia wystarczał jeden samochód ciężarowy. Pierwsze meble powstawały z myślą o rynku skandynawskim, a najważniejszym partnerem okazała się Ikea. Dzięki współpracy z siecią, która zaczęła zlecać brodniczanom zamówienia na produkcję katalogowych mebli, zakład rozwinął się w błyskawicznym tempie.

Spółka SITS, bo pod taką nazwą od 2006 roku funkcjonuje przedsiębiorstwo Näsströmów, zajmuje dziś hale produkcyjne i magazynowe o powierzchni 34 tys. m kw. I zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Żaden inny zakład produkcyjny w powiecie brodnickim nie daje pracy tylu osobom. W zakładzie powstaje ponad 100 różnych rodzajów mebli, a liczba sof i foteli, które w ciągu roku opuszczają fabrykę, sięga 800 tysięcy. Sprzedawane są one w 18 państwach w Europie, gdzie docierają aż do 1200 punktów. Największą popularnością cieszą się oczywiście w Skandynawii.

Stawiają na rozwój

- Jesteśmy dumni z tego, że od 23 lat stale się rozwijamy. Zostaliśmy zaakceptowani przez rynek i przez wielu klientów jesteśmy postrzegani jako wiodący dostawca we wzornictwie skandynawskim – mówi Marek Dobrzeniecki, prezes SITS. - Kierujemy się jasną strategią, zatrudniamy doświadczonych pracowników i posiadamy najlepszych projektantów oraz świetny zespół wydziału projektowania i rozwoju. Naszym klientom chcemy oferować produkty, których relacja jakości do ceny jest najlepsza na rynku. Co istotne, jesteśmy zorientowani na sukces w długim okresie, a nie na krótkoterminowy zysk.

Roczny obrót SITS sięga 450 milionów złotych, a firma wielokrotnie była doceniana za swoje dokonania. W ubiegłym roku znalazła się w rankingu „Diamenty Forbesa”, który wyróżnia w ten sposób przedsiębiorstwa konsekwentnie podnoszące swą wartość. Brodnicka spółka zajęła pierwsze miejsce w województwie w kategorii dużych firm oraz znalazła się w pierwszej trzydziestce najdynamiczniej rozwijających się zakładów w kraju.

SITS:
materiały prasowe SITS

W nadchodzących miesiącach firmę czekają kolejne zmiany. W Grudziądzu ruszy budowa nowej fabryki Sits Industry. Na 13-hektarowej działce powstanie hala produkcyjna i magazynowa o powierzchni 37 tys. m kw., wyposażona w maszyny i urządzenia potrzebne do produkcji mebli tapicerowanych.
Całość włączona zostanie do podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Grudziądzu. Przewidywany koszt inwestycji wyniesie 60 mln zł.

- Zgodnie z zamierzeniami kończymy projekt budowlany i przymierzamy się w ciągu kilku tygodni do zaproszenia firm do przetargu. Liczymy na rozpoczęcie prac jesienią - zdradza prezes. - W drugiej fazie naszych inwestycji planujemy w Grudziądzu wybudować również fabrykę komponentów.

Z myślą o regionie

Inwestycja wynika z rosnącego zapotrzebowania na brodnickie meble. Spółka zdecydowała się na budowę kolejnej fabryki poza Brodnicą ze względu na rozmach inwestycji. O wyborze Grudziądza zadecydowało jego położenie i potencjał. Miasto wciąż boryka się ze znacznym bezrobociem, a Sits zamierza rozpocząć poszukiwania pracowników na szeroką skalę.

- Chcemy pozytywnie wpływać na region i dawać stabilne zatrudnienie jego mieszkańcom - podkreśla Marek Dobrzeniecki. - Od 23 lat dajemy zatrudnienie brodniczanom i jesteśmy największym płatnikiem podatków do miejskiego budżetu. Wspieramy również młodzież z brodnickich szkół oraz instytucje, które tej pomocy wymagają. Na podobną pomoc mogą liczyć mieszkańcy Grudziądza.

Rekrutacja pierwszych pracowników rozpocznie się jeszcze w tym roku i podzielona będzie na kilka etapów. W pierwszej kolejności firma zwerbuje około 400-500 osób, pod koniec roku zaczną się za to poszukiwania pracowników produkcyjnych. Docelowo pracę ma szansę znaleźć nawet tysiąc mieszkańców regionu. Potrzebni będą stolarze, operatorzy wózków i osoby gotowe do podjęcia specjalistycznych szkoleń. Za szkolenia i wdrożenie produkcji w Grudziądzu odpowiadać będą, m.in. najbardziej doświadczeni pracownicy z Brodnicy.

Uruchomienie fabryki Sits Industry jest planowane na kwiecień przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera