Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RAPORT: Czy(m) wabimy?

Tomasz Skory
Z raportów diagnozujących sytuację na rynku pracy wyłania się obraz Polski, jako idealnego miejsca na zagraniczne inwestycje. MA BYĆ TEŻ CORAZ ŁATWIEJ O ZATRUDNIENIE. JAK NA TYM TLE WYPADA NASZE WOJEWÓDZTWO?

Według opublikowanego w czerwcu raportu ManpowerGroup, aż 88 proc. spośród 750 przebadanych pracodawców w Polsce deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia lub stabilizację ilości etatów w swoich firmach w nadchodzących miesiącach. Według prognoz na najbliższy kwartał zatrudnienie w naszym kraju zwiększyć ma się o 9 proc., co stawia tym samym Polskę na czwartym miejscu wśród krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w których najłatwiej będzie znaleźć pracę.

TO DOBRY CZAS

- Obserwowana od dłuższego czasu poprawa na rynku pracy nie zwalnia tempa - komentuje Iwona Janas, dyrektor ManpowerGroup. - Optymistycznemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również okres okołowakacyjny, który wiąże się ze wzrostem popytu na prace sezonowe. Jak pokazują nasze prognozy, najlepszej sytuacji w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się przedsiębiorcy i pracownicy z sektora produkcji przemysłowej.

Przewidywany wzrost zatrudnienia w przemyśle ma wynieść bowiem aż 20 proc. Niewiele mniej, bo kolejno o 19 i 18 proc., zwiększyć się ma też zatrudnienie w transporcie i logistyce oraz budownictwie. Łatwiej o pracę ma być też w handlu oraz branży gastronomiczno-hotelarskiej, najtrudniej zaś w energetyce, gazownictwie i wodociągach. Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstw, największy wzrost zatrudnienia zapowiadają naturalnie duzi pracodawcy, najmniejszy zaś mikroprzedsiębiorcy.

Raport uwzględnia też zróżnicowanie geograficzne. W regionie północnym, do którego zakwalifikowane zostało nasze województwo, przewidywany ogólny wzrost zatrudnienia netto wynosi 9 proc., czyli tyle, ile średnia krajowa. Najbardziej pozytywne nastroje panują w regionie południowo-zachodnim, gdzie odnotowano wynik 13 proc. W centrum i na wschodzie prognozuje się 10 proc. wzrostu zatrudnienia, mniej optymistyczne są natomiast zapowiedzi pracodawców z południa - 8 proc. i północnego zachodu - 6 proc.

CZŁOWIEK - NAJWIĘKSZA PRZEWAGA

Niedawno opracowanie o podobnej tematyce opublikowała też grupa kapitałowa Leasing-Team, określając Polskę jako najatrakcyjniejsze miejsce do inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Według publikacji, która jest zbiorem aktualnych informacji na temat rynku, o atrakcyjności naszego kraju decyduje stabilna gospodarka, zdrowy system bankowy, stały wzrost wskaźnika PKB i odporność na wahania na rynkach finansowych, a także korzystne położenie geograficzne i napędzany inwestycjami unijnymi ciągły rozwój infrastruktury.

- Przewagą konkurencyjną Polski jest kapitał ludzki. Co roku pół miliona absolwentów szkół wyższych wkracza na rynek pracy. Badania pokazują, że co drugi Polak posługuje się co najmniej w stopniu podstawowym językiem angielskim i co czwarty językiem niemieckim. Międzynarodowe firmy znajdą więc tutaj dobrze przygotowanych pracowników, m.in. do pracy w centrach R&D i BPO/SSC - zaznacza Maciej Majewski, prezes LeasingTeam.

REGION MARZENIE?

Według opracowania Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy, które zostały stworzone dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, a aż 98 proc. napływowych firm jest zadowolone z tego, że weszło na polski rynek. Ulgi dla przedsiębiorców, wsparcie unijne i niskie koszty zatrudnienia działają jak wabik na inwestorów. Jak na tym tle wypada nasze województwo?

- Jesteśmy jednym z uboższych regionów w kraju, gdzie średnie płace należą do najniższych. I pod tym względem niewątpliwie jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów - zauważa gorzko Mirosław Ślachciak, prezes związku Pracodawców Pomorza i Kujaw. - Natomiast jako kraj faktycznie możemy wyróżniać się na tle Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika to ze stosunkowo dobrze wykształconego społeczeństwa i dobrze wykorzystywanych środków z poprzedniej perspektywy finansowej. Jesteśmy przygotowani do stosowania nowych technologii, tymczasem brakuje nam fachowców w zawodach technicznych, szczególnie operatorów maszyn i obrabiarek. Dotyczy to też miast w naszym regionie. Zdarza się, że firmy są doposażone tak, że mogłyby produkować więcej, ale brakuje kadry.

Bardziej optymistycznie sytuację w Kujawsko-Pomorskiem ocenia Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Napływ inwestorów jest widoczny w całym województwie, a szczególnie w Bydgoszczy. Stale spadająca stopa bezrobocia, zdywersyfikowany rozwój różnych branż gospodarki, permanentne poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników i rozbudowa lub budowa nowych obiektów produkcyjnych, magazynowych, biurowych czy handlowych, potwierdzają te tendencje. Dzięki dobremu zarządzaniu, elastycznemu podejściu i odpowiadaniu na zewnętrzne trendy, ciągle rośnie liczba firm z zagranicznym kapitałem - podkreśla prezes BARR.

A nowe inwestycje przekładają się na nowe miejsca pracy, dlatego region zabiega o zagranicznych przedsiębiorców. Przypomnijmy, że Bydgoszcz zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie „Miasto przyjazne inwestorom”, organizowanym przez magazyn „Eurobuild”, a podczas gali sektora nowoczesnych usług dla biznesu BPO/SSC odebrała nagrodę dla najlepszego miasta w Polsce w kategorii nowych lokalizacji dla centrów usług wspólnych. Toruń z kolei został wyróżniony w rankingu SGH „Gmina na 5”, dotyczącym jakości obsługi potencjalnych inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera