Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo w biznesie - E-FAKTUROWANIE; MEDIACJE

red.
prawo
Jak bezboleśnie wprowadzić w swojej firmie e-fakturowanie i czemu mediacje są bardziej opłacalne - nie tylko finansowo - niż proces sądowy? Wątpliwości rozwiewają prawnicy Centrum Prawa w Toruniu.

E-fakturowanie będzie powszechne

Zamówienia publiczne na przestrzeni ostatnich 20 lat w polskim systemie prawnym ulegały wielu zmianom, które były i nadal są determinowane w dużej mierze koniecznością dostosowywania krajowych ram prawnych do unijnych przepisów. Aktualny trend to elektronizacja zamówień publicznych, rozumiana jako zastąpienie tradycyjnej „papierowej” formy, obecnie dominującej w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, przygotowanych i przeprowadzonych przez polskich zamawiających - formą elektroniczną. Jednym z narzędzi wspierających wyżej wspomniany proces jest faktura elektroniczna. Potwierdza to treść dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych, która przewiduje powszechne przejście na e-fakturowanie (obecnie tylko ok. 10 proc. polskich przedsiębiorców korzysta z fakturowania elektronicznego). Polski ustawodawca zobowiązany jest do wdrożenia w/w przepisów do 27 listopada 2018 r. Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Przede wszystkim ujednolicenie siatki pojęciowej poprzez zdefiniowanie „faktury elektronicznej” oraz jej „podstawowych elementów”, a także zapewnienie pełnej zgodności umożliwiającej współpracę z innymi systemami.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele programów umożliwiających wystawianie faktur elektronicznych, niemniej jednak nadal wielu przedsiębiorców obawia się skomplikowania i nieprzejrzystych procedur, tak jak to było w przypadku wprowadzenia podpisu elektronicznego. Brak wiedzy, płynący z niego lęk przed urzędami i bezpieczeństwem elektronicznych dokumentów - to główne bariery wprowadzania elektronicznego obiegu dokumentów w polskich przedsiębiorstwach. Przepisy dotyczące dokumentów elektronicznych są dla większości przedsiębiorców niejasne lub niedostatecznie upowszechnione. W celu uniknięcia niekiedy dotkliwych konsekwencji popełnianych błędów warto skorzystać z fachowego doradztwa w tym zakresie.

Maciej Sarnowski - doradca ds. zamówień publicznych
[div=pull-right][img=200px]http://m.7dni.pl/2016/08/orig/6ae6d-353864.jpg[/img][/div]

Mediacja.

Dlaczego warto spróbować?

O instytucji mediacji słyszymy coraz częściej. I dobrze, bo w przypadku wystąpienia konfliktu, to do mediatora powinniśmy skierować pierwsze kroki, a postępowanie sądowe traktować jako ostatnią deskę ratunku. Mediacji reklamować nie trzeba, obroni się sama. Dla każdego przedsiębiorcy ważna jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. Tu mediacja ma pierwszą przewagę nad postępowaniem sądowym - jest znacznie szybsza i tańsza. Koszt mediacji to przeważnie 1-2 proc. wartości przedmiotu sporu, w sądzie zapłacimy zazwyczaj 5 proc. Dobrze przeprowadzona mediacja doprowadzi nas do ugody satysfakcjonującej obie strony konfliktu w czasie jednego, bądź dwóch posiedzeń, które zwykle zamkną się w miesiącu. Na drugiej szali stawiamy proces sądowy, trwający przeciętnie co najmniej rok, w trakcie którego podczas rozpraw musimy przedstawić obszerny materiał dowodowy i uzasadnić swoje racje. W sądzie niejednokrotnie zobowiązani jesteśmy do przedstawienia dokumentów, których drugiej stronie wolelibyśmy nie ujawniać, w tym nierzadko know-how, który stanowi wrażliwą tajemnicę naszego przedsiębiorstwa. Ze względu na ścisłą poufność mediacji o szczegółach naszego konfliktu, np. o naszej przejściowej niewypłacalności, nie dowie się opinia publiczna, ratujemy tym samym wizerunek firmy.

Ustawodawca, aby zachęcić nas do polubownego rozwiązywania sporów wprowadził obowiązek poinformowania sądu, czy strony podjęły m.in. próbę mediacji, a koszty mediacji zaliczył do kosztów postępowania sądowego, z których przy trudnej sytuacji finansowej możemy być zwolnieni.

W dobie wszechobecnego stresu i pędu warto zatrzymać się i w pokojowej atmosferze, przy pomocy neutralnego mediatora znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zachować przedsiębiorcom dobre relacje na przyszłość, szczególnie kiedy znaleźliśmy się w sporze z długoletnim kontrahentem. Rozwiązania wypracowane podczas mediacji dostosowane są ściśle do potrzeb danej sytuacji i jako takie realizowane są dobrowolnie, bez pomocy komornika.

Aleksandra Rommel - radca prawny, stały mediator sądowy
[div=pull-right][img=200px]http://m.7dni.pl/2016/08/orig/dd1aa-353865.jpg[/img][/div]

www.centrumprawa.eu
Porad udzielają prawnicy z Działu Prawnego Centrum Prawa w Toruniu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera