Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo w biznesie - WYPOWIEDZENIE UMOWY; WYWŁASZCZENIE

red
123rf
Jakie prawa mają właściciele gruntów wywłaszczonych pod budowę dróg? Na co zwrócić uwagę decydując się na zmianę dostawcy gazu?

Wypowiedzenie umowy na dostawę gazu

Od kilku lat obserwujemy liberalizację sektora gazowego. Zmiana dostawcy gazu do przedsiębiorstwa może wiązać się ze znacznymi oszczędnościami, jednakże procedura zmiany operatora zajmującego się dystrybucją i handlem gazem nie jest łatwa. W tym numerze skupimy się na wybranych problemach związanych z samym wypowiedzeniem umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Na rynku paliwa gazowego funkcjonują głównie tzw. umowy kompleksowe, które zawierane są pomiędzy dostawcą a odbiorcą na czas określony. Wypowiadając taką umowę należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie.

Kara umowna. Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne, dostawca z tytułu wypowiedzenia umowy nie może żądać kosztów i odszkodowań innych niż wynikających z treści umowy. W praktyce w umowie jest zastrzeżona klauzula „take or pay”, która polega na zobowiązaniu odbiorcy do odebrania określonej minimalnej ilości zamówionego gazu w trakcie roku gazowego. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, odbiorca musi zapłacić karę umowną. Wypowiedzenie umowy przed odebraniem minimalnej ilości rocznej może skutkować obowiązkiem zapłaty kary.

Milczące przedłużenie umowy. Postanowienia umowy kompleksowej często przewidują automatyczne przedłużenie umowy na kolejny rok gazowy, o ile odbiorca nie złoży w odpowiednim okresie oświadczenia o braku chęci dalszego kontynuowania umowy. W przypadku przedłużenia umowy na kolejny rok gazowy, odbiorcę obowiązuje opisana powyżej klauzula „take or pay” na kolejny rok gazowy.

Okres wypowiedzenia. Jeżeli w umowie nie mamy określonego okresu wypowiedzenia, to w mojej opinii powinniśmy zachować minimum miesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca. Przede wszystkim ze względu na to, iż do zmiany sprzedawcy wymagane jest spełnienie dodatkowych formalności z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) związanych ze zgłoszeniem nowego sprzedawcy.

Tomasz Waszkiewicz - aplikant radcowski
[div=pull-right][img=200px]http://m.7dni.pl/2016/09/orig/97688-356045.jpg[/img][/div]

Wywłaszczenie a ochrona interesu indywidualnego

Regionalnym przykładem procesu wywłaszczeniowego jest budowa drogi ekspresowej S5. Inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do przejęcia gruntów niezbędnych do budowy trasy S5. Wywłaszczenie następuje na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzja ta zatwierdza również podziały geodezyjne nieruchomości pod inwestycje i przenosi z mocy prawa własność działek na Skarb Państwa, co pozwala je przejąć inwestorowi. Budowa dróg publicznych, jak i wywłaszczenie pod nie nieruchomości zostało ułatwione i przyśpieszone na podstawie przepisów tzw. specustawy drogowej.

Co mają zrobić w takiej sytuacji właściciele gruntów dotkniętych skutkami decyzji ZRiD? Wszystko zależy od tego czy wywłaszczana będzie cała nieruchomość czy tylko jej część(wartość nieruchomości zmniejszyła się na skutek wydania decyzji ZRiD lub właściciel nie może korzystać z nieruchomości w dotychczasowy sposób). Przyznanie prawa do odszkodowania jest podstawowym instrumentem ochrony interesu indywidualnego w postępowaniach dotyczących lokalizacji i budowy dróg publicznych. Wywłaszczenie prawa własności oraz innych praw majątkowych powinno nastąpić za zapłatą słusznego odszkodowania na rzecz osoby wywłaszczanej. Jeżeli właściciel jest niezadowolony z wysokości odszkodowania może je kwestionować poprzez wykonanie osobnej wyceny, w formie operatu. Tak przyznane odszkodowanie zwolnione jest z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przy okazji wywłaszczenia pojawia się też temat prawnego uregulowania własności działek. Często spadkodawcy nie mają uregulowanych stosunków własnościowych - nie przeprowadzono lub nie zostało jeszcze zakończone postępowanie spadkowe. W takim przypadku spadkobiercy powinni podjąć działania zmierzające do uzyskania postanowienia stwierdzenia nabycia spadku i zmienić zapisy w księgach wieczystych, by móc uczestniczyć w procesie wywłaszczenia swojej nieruchomości.

Na sam koniec warto przestrzec właścicieli budynków zlokalizowanych na terenach inwestycyjnych, aby wykonali dokumentację zdjęciową posiadanych budynków - może to być przydatne w sytuacji, kiedy ściany, stropy czy dachy domów zaczną pękać w wyniku prowadzonych robót.

Malwina Więcławska - radca prawny
[div=pull-right][img=200px]http://m.7dni.pl/2016/09/orig/31278-356047.jpg[/img][/div]

www.centrumprawa.eu
Porad udzielają prawnicy z Działu Prawnego Centrum Prawa w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!