Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LOGISTYKA: aplikacje i latające roboty

Justyna Król
logistyka
logistyka
Dziś pod hasłem „logistyka” nie kryje się jedynie proces sztywnego i konsekwentnego planowania, ale również kreatywność i elastyczność w umiejętnym wybieraniu i wdrażaniu podsuwanych przez rynek rozwiązań.

Obniżenie kosztów w firmie? Kto o tym nie marzy! Wbrew pozorom to ci działający na większą skalę mają na tym polu wiele możliwości. Aby skutecznie odchudzać listę wydatków, wystarczy postawić na dobrą logistykę.

Właściciele hal magazynowych, centrów logistycznych i dystrybucyjnych mogą podejść do tematu oszczędności nie tylko na etapie samej budowy swych przestrzeni, ale też później. Innowacyjne rozwiązania logistyczne, pojawiające się na rynku, otwierają coraz to nowe drzwi do korzyści, odczuwane przez budżet firmy, ale i pracowników, których komfort pracy może znacząco wzrosnąć... Oczywiście pod warunkiem, że ich obowiązków w całości nie zaczynają wypełniać roboty!

Dziś o logistyce nie mówimy już tylko, jako o procesie sztywnego, konsekwentnego planowania. Obecnie ceni się tu także kreatywność i elastyczność, wykorzystywane w podążaniu za trendami i umiejętnym wdrażaniu nowych rozwiązań. W myśl idei benchmarkingu (podglądanie innych biznesów w zakresie zarządzania procesami logistycznymi), warto zachować czujność i być na bieżąco. Wiedzieć, co w trawie piszczy, a więc orientować się w nowinkach technicznych i technologicznych oraz regularnie sprawdzać, jak się one przydają innym przedsiębiorstwom, w jakimś sensie do naszego podobnych. Sporą wiedzę na ten temat na pewno daje obecność na targach, takich jak choćby LOGIPAK czy TAROPAK.

ŚWIATŁO I MOWA

Jakie nowinki w branży przyniósł rok 2016? Na pewno niejedną! Projektanci rozwiązań logistycznych prześcigają się w pomysłach, między innymi, jeżeli chodzi o różnice w składowaniu towaru, konstrukcjach regałów magazynowych i obsłudze procesu składowania produktów.

Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie robotów portalowych, co służy automatyzacji kompletacji, m.in. sortowania towaru. Proponuje się tutaj rozwiązania oparte na nowoczesnych systemach świetlnych i generatorach mowy, które są bardzo pomocne w procesie realizacji zamówień. Bardzo ważny jest transport wewnętrzny, a więc i nowe typy wózków widłowych, uzupełnianych ciągnikami i wagonami usprawniającymi przewożenie towarów. Nad ich pracą czuwać mogą dziś systemy bezpieczeństwa, obsługiwane przez intuicyjne aplikacje, dzięki którym znacznie obniża się ryzyko ewentualnych wypadków przy pracy, zdarzających się, m.in., wśród regałów wysokiego składowania. Nie bez znaczenia jest również wybór samych akcesoriów magazynowych, a więc palet, nadstawek, boksów.

LATAJĄ I INWENTARYZUJĄ

Nad tym wszystkim czuwają obecnie również specjalne systemy, pozwalające m.in. na śledzenie palet z towarem, dzięki umieszczonym na półkach nadajnikom oraz automatycznemu sczytywaniu chipów na produktach. Odpowiednio zaprojektowane aplikacje do wózków widłowych, wykorzystujące, m.in., panoramiczne rozpoznawanie otoczenia, pozwalają na ich automatyczne przemieszczanie za operatorem.

Doskonałym uzupełnieniem tej formy organizowania łańcuchów logistycznych są, np. latające roboty, coraz częściej zastępujące ludzi, nieograniczone wysokością półek, naziemnymi przeszkodami czy tym, że miejsce jest trudno dostępne. Wśród nich znajdziemy już nie tylko takie, które sprawnie przemieszczają się po przestrzeniach magazynowych, śledząc konkretne procesy i obiekty, ale również takie, które potrafią dzięki kamerkom 3D, czujnikom ultradźwiękowym i laserowym skanerom, stworzyć mapę obiektu i samodzielnie przeprowadzić inwentaryzację! Czyżby czynnik ludzki powoli przechodził do lamusa? Zaznaczmy, że niektóre wózki widłowe nie wymagają już operatorów, a to niesie duże oszczędności przy zatrudnianiu pracowników.

Z NURTEM RYNKU

Okazuje się, że nowoczesny biznes musi cechować duża dynamika - nastawienie na częste, dopasowane do potrzeb branży i sytuacji na rynku zmiany, niosące wymierne korzyści. Tzw. lean managment - koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, zakładająca dostosowanie go do warunków gospodarowania panujących na rynku, dzięki przekształceniom organizacyjnym i funkcjonalnym - zaczyna być coraz bardziej poważany.

Warto podkreślić, że także systemy zarządzania magazynami, centrami logistycznymi i dystrybucyjnymi, choć już w pełni dziś zinformatyzowane, są nieustannie doskonalone. Przewiduje się, że w kolejnych latach coraz większa część rozwiązań logistycznych będzie obsługiwana online, co skróci okres realizacji zamówień, usprawni podejmowanie decyzji oraz systemy transportowe. Zapowiada się wzrost znaczenia giełd internetowych i wirtualnych centrów logistycznych. Cały czas doceniane mają być rozwiązania ekologiczne, niosące tzw. ekooszczędności, jednak z jednoczesnym nastawieniem na skracanie czasu realizacji zamówienia/zadania, co prawdopodobnie zaowocuje spopularyzowaniem się lotnictwa towarowego, uważanego obecnie za zbyt kosztowny środek transportowania towarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera